GRAINGER BULK-RS-S50-799 Silicone Roll, 36 Inch X 50 Ft, 50A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4QFVModel: BULK-RS-S50-799Cross Ref: 56CG88
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Food
Length 50 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 507, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"