GRAINGER BULK-RS-S40WFDA-115 Silicone Roll, 36 Inch X 10 Ft, 40A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ4PRMModel: BULK-RS-S40WFDA-115Cross Ref: 241UG2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 10 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 404, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"