Item: CQ4PQAModel: BULK-RS-S40WFDA-106Cross Ref: 241TX2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color White
Compression Set 30%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 10 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 450°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 404, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"