Item: CQ4RUPModel: BULK-RS-S40-78Cross Ref: 56DD18
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 10 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"