GRAINGER BULK-RS-S40-722 Silicone Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 40A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth | CQ4QUK 56CD01
GRAINGER BULK-RS-S40-722 Silicone Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 40A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4QUKModel: BULK-RS-S40-722Cross Ref: 56CD01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food Grade
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Shape Sheet
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"