Item: CQ4QEWModel: BULK-RS-S40-668Cross Ref: 56CC56
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 50 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"