GRAINGER BULK-RS-S40-607 Silicone Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QRE 56AZ93
GRAINGER BULK-RS-S40-607 Silicone Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QREModel: BULK-RS-S40-607Cross Ref: 56AZ93
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food Grade
Length 18"
Oil Resistance Fair
Shape Sheet
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"