GRAINGER BULK-RS-S40-603 Silicone Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4TKY 56AZ81
GRAINGER BULK-RS-S40-603 Silicone Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4TKYModel: BULK-RS-S40-603Cross Ref: 56AZ81
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 18"
Oil Resistance Fair
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"