GRAINGER BULK-RS-S40-446 Silicone Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4RZQ 56AZ62
GRAINGER BULK-RS-S40-446 Silicone Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4RZQModel: BULK-RS-S40-446Cross Ref: 56AZ62
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 12"
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Width 6"