GRAINGER BULK-RS-S40-302 Silicone Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QYN 241TF1
GRAINGER BULK-RS-S40-302 Silicone Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QYNModel: BULK-RS-S40-302Cross Ref: 241TF1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"