GRAINGER BULK-RS-S30-216 Silicone Roll, 36 Inch X 20 Ft, 30A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4PWYModel: BULK-RS-S30-216Cross Ref: 785HD8
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.15 g/cc
Durometer 30A
Elongation 300%
Grade Standard
Length 20 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 8 N/mm
Tensile Strength 850 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"