Item: CQ4QBQModel: BULK-RS-S30-186Cross Ref: 785F40
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.15 g/cc
Durometer 30A
Elongation 300%
Grade Standard
Length 35 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 35 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 8 N/mm
Tensile Strength 850 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"