Item: CQ4QBWModel: BULK-RS-S30-165Cross Ref: 785F21
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.15 g/cc
Durometer 30A
Elongation 300%
Grade Standard
Length 4 ft.
Material Silicone
Maximum Temperature 400°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 4 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 8 N/mm
Tensile Strength 850 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"