Item: CQ4QDVModel: BULK-RS-S30-163Cross Ref: 785F19
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.15 g/cc
Durometer 30A
Elongation 300%
Grade Standard
Length 45 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 45 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 8 N/mm
Tensile Strength 850 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"