Item: CQ4QENModel: BULK-RS-S30-128Cross Ref: 785EY6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Durometer 30A
Elongation 300%
Grade Standard
Length 50 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 306
Tear Strength 8 N/mm
Tensile Strength 850 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"