Item: CQ4PVYModel: BULK-RS-S30-112Cross Ref: 785H64
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.15 g/cc
Durometer 30A
Elongation 300%
Grade Standard
Length 20 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 306
Tear Strength 8 N/mm
Tensile Strength 850 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"