GRAINGER BULK-RS-S20-72 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 20A, Red | CQ4QZM 785FP1
GRAINGER BULK-RS-S20-72 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 20A, Red
Item: CQ4QZMModel: BULK-RS-S20-72Cross Ref: 785FP1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 22.9%
Durometer 20A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"