GRAINGER BULK-RS-S20-63 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 20A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth | CQ4TAV 785FL2
GRAINGER BULK-RS-S20-63 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 20A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4TAVModel: BULK-RS-S20-63Cross Ref: 785FL2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 22.9%
Durometer 20A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 300°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"