GRAINGER BULK-RS-S20-61 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 20A, Red | CQ4TAJ 785FK2
GRAINGER BULK-RS-S20-61 Silicone Strip, 6 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 20A, Red
Item: CQ4TAJModel: BULK-RS-S20-61Cross Ref: 785FK2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 22.9%
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 300°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Weather Resistance Excellent
Width 6"