GRAINGER BULK-RS-S20-59 Silicone Strip, 4 Inch X 36 Inch, 20A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth | CQ4RXZ 785FL6
GRAINGER BULK-RS-S20-59 Silicone Strip, 4 Inch X 36 Inch, 20A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4RXZModel: BULK-RS-S20-59Cross Ref: 785FL6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 22.9%
Durometer 20A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 4"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 4"