GRAINGER BULK-RS-S20-20 Silicone Strip, 2 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 20A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4RTR 785FJ5
GRAINGER BULK-RS-S20-20 Silicone Strip, 2 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 20A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4RTRModel: BULK-RS-S20-20Cross Ref: 785FJ5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 22.9%
Durometer 20A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 2"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 2"