GRAINGER BULK-RS-S10-8 Silicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4RNV 785F88
GRAINGER BULK-RS-S10-8 Silicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4RNVModel: BULK-RS-S10-8Cross Ref: 785F88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 30%
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"