GRAINGER BULK-RS-S10-67 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 10A, Red | CQ4TMK 785FF5
GRAINGER BULK-RS-S10-67 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 10A, Red
Item: CQ4TMKModel: BULK-RS-S10-67Cross Ref: 785FF5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 30%
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 12"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"