GRAINGER BULK-RS-S10-60 Silicone Strip, 4 Inch X 36 Inch, 10A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth | CQ4RYD 785FD6
GRAINGER BULK-RS-S10-60 Silicone Strip, 4 Inch X 36 Inch, 10A, Silicone Adhesive Backed, Red, Smooth
Item: CQ4RYDModel: BULK-RS-S10-60Cross Ref: 785FD6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 30%
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 300°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 4"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.031" to +0.031"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 4"