GRAINGER BULK-RS-S10-42 Silicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 10A, Red | CQ4RNQ 785FA8
GRAINGER BULK-RS-S10-42 Silicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 10A, Red
Item: CQ4RNQModel: BULK-RS-S10-42Cross Ref: 785FA8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 30%
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 300°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -40°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"