GRAINGER BULK-RS-S10-35 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.25 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QMG 785FF0
GRAINGER BULK-RS-S10-35 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.25 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QMGModel: BULK-RS-S10-35Cross Ref: 785FF0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 30%
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 12"
Material Silicone
Max. Temp. 300°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"