GRAINGER BULK-RS-S10-12 Silicone Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4RLF 785F84
GRAINGER BULK-RS-S10-12 Silicone Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4RLFModel: BULK-RS-S10-12Cross Ref: 785F84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 30%
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.016" to +0.016"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 1"