GRAINGER BULK-RS-S10-11 Silicone Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4RLA 785F79
GRAINGER BULK-RS-S10-11 Silicone Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 10A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4RLAModel: BULK-RS-S10-11Cross Ref: 785F79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Durometer 10A
Elongation 900%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 1"