GRAINGER BULK-RS-HUS70-393 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 2 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Friday, Apr 10
5.00% off
€1,832.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 28% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 400% |
| Grade | Ultra Strength |
| Material | Buna N |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 717 |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 2500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 2" |
| Thickness Tolerance | -0.11" to +0.11" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.54 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €89.90 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €63.60 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.69 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €80.52 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €95.90 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €138.80 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €136.30 |
Explore Products
- T&S EC-3102 Electronic Faucet, Deck Mount, Single Hole Spout, Ac/Dc Control Module
- APOLLO VALVES 83B2442476 Class 600 3 Pcs Ball Valve, Spiral Wound PTFE/PEEK Bearing, Live Loaded, Lever Operated 3/4 Inch, 2 x Socket Weld
- MAIN FILTER INC. MF0424602 AFPOVL35725 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.42 Inch Height
- GRAINGER 1508-062188-15 Tubing, Tpv, Black, 1/16 Inch Inside Dia, 3/16 Inch Outside Dia, 15 Ft Overall Length
- ANVIL 0331513804 Welded Pipe Nipple, Schedule 80, Galvanized, 3/8 Inch Size, 12 Inch Length
- ZSI-FOSTER 3303W ZSI 3303W
- GENERAL ELECTRIC 2813701 Silicone Sealant, Advanced Silicone, Brown, 10 Oz, Cartridge
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Rooms and Components
- Antistatic Gloves
- Soft Face Split Head Hammers
- Hazardous Location Air Conditioners
- Drum Palletisers
- OIL SAFE Fill Point ID Washers
- PLAST-O-MATIC PRHM Series Thermoplastic Pressure Regulators
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Acetal Gray
- TEMPCO Screw Plug Immersion Heaters, 316 Stainless Steel Element
- ANVIL AS6151 Series Plastic Closure Strips
- LIFTOMATIC Ergomatic Power Drive Drum Handlers
- DESTACO 334 Series Pull Action Latch Clamps
- AIR SCIENCE Total Exhaust Fume Hoods, Polypropylene
- PLAST-O-MATIC EBVF4-5 Series Electrically Actuated Ball Valves, Polypro
- PLAST-O-MATIC TEBVF5-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-HUS70-393 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 2 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€1,929.29 /unit


