GRAINGER BULK-RS-HUS70-391 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 2 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FKB 785D63
GRAINGER BULK-RS-HUS70-391 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 2 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FKBModel: BULK-RS-HUS70-391Cross Ref: 785D63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 717
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 2"
Thickness Tolerance -0.11" to +0.11"