GRAINGER BULK-RS-HUS70-381 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A | CP8DFG 241RD8
GRAINGER BULK-RS-HUS70-381 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CP8DFGModel: BULK-RS-HUS70-381Cross Ref: 241RD8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 717
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"