GRAINGER BULK-RS-HUS70-256 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CP8CHV 241RD1
GRAINGER BULK-RS-HUS70-256 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.375 Inch Thickness, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CP8CHVModel: BULK-RS-HUS70-256Cross Ref: 241RD1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 717
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.035" to +0.035"