GRAINGER BULK-RS-HUS70-252 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A | CP8FRZ 241RC3
GRAINGER BULK-RS-HUS70-252 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 70A
Item: CP8FRZModel: BULK-RS-HUS70-252Cross Ref: 241RC3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 717
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"