FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 28% |
| Elongation | 400% |
| Grade | Ultra Strength |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 12" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 717 |
| Tensile Strength | 2500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.188" |
| Thickness Tolerance | -0.022" to +0.022" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.59 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- POWERS HL434003 WATTS HL434003
- VULCAN HART 719040 Black Tee
- FIBERGRATE 1644300
- EGA PRODUCTS IS42-36 4 LEGS Stairway Leg 35 Inch 4 Legs
- APOLLO VALVES 1061719 RVW6111295 Relief Valve, 1.5 x 2 Inch Size, 95 Psi, Bronze
- ADAM EQUIPMENT 2020013913 2020013913 In-Use Cover
- ACME ELECTRIC 70000K PC Mount Transformer, Low Profile, Toroid, 1.6VA
- REGAL 024675AA Drill Bit, 3/32 Inch Dia, 0.4063 Decimal Equivalent, Type B, Black Oxide
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Purification System Consummables
- Lockset Cylinders
- Bump Caps
- Non-Illuminated Selector Switches with Contact Block
- Buriable Gas Fittings
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 2B
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- SALISBURY Class 2 Electrical Glove Kit, 14 Inch, Red, Black
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PP Griffin Style Low Form Beakers
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 120 mm Opening
- APPROVED VENDOR Street Elbow, 45 Degrees, Malleable Iron
- VELVAC Spot Mirror
- NORTON ABRASIVES Generic Standard Back-Up Pads For Type 2 Quick-Change Discs
- SQUARE D EH Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-HUS70-25 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€86.09 /unit


