GRAINGER BULK-RS-HUS70-17 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DGR 241PR6
GRAINGER BULK-RS-HUS70-17 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DGRModel: BULK-RS-HUS70-17Cross Ref: 241PR6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 717
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"