GRAINGER BULK-RS-HUS60-50 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A | CP8BYX 241PE2
GRAINGER BULK-RS-HUS60-50 Buna-N Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 60A
Item: CP8BYXModel: BULK-RS-HUS60-50Cross Ref: 241PE2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 617
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"