Item: CP8ADJModel: BULK-RS-HUS60-44Cross Ref: 241PG1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 617
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"