GRAINGER BULK-RS-HUS60-395 Buna-N Strip, 2 Inch X 36 Inch, 2 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8EMQ 785D42
GRAINGER BULK-RS-HUS60-395 Buna-N Strip, 2 Inch X 36 Inch, 2 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8EMQModel: BULK-RS-HUS60-395Cross Ref: 785D42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 617
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 2"
Thickness Tolerance -0.11" to +0.11"