GRAINGER BULK-RS-HUS60-390 Buna-N Strip, 6 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FDV 785D41
GRAINGER BULK-RS-HUS60-390 Buna-N Strip, 6 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FDVModel: BULK-RS-HUS60-390Cross Ref: 785D41
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 617
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 1/2"
Thickness Tolerance -0.11" to +0.11"