GRAINGER BULK-RS-HUS60-387 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FQT 785D48
GRAINGER BULK-RS-HUS60-387 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FQTModel: BULK-RS-HUS60-387Cross Ref: 785D48
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 617
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 1/2"
Thickness Tolerance -0.11" to +0.11"