GRAINGER BULK-RS-HUS60-215 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed, Black | CP8DJM 241PG8
GRAINGER BULK-RS-HUS60-215 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Item: CP8DJMModel: BULK-RS-HUS60-215Cross Ref: 241PG8
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 617
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"