GRAINGER BULK-RS-HUS60-16 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FZU 241NV0
GRAINGER BULK-RS-HUS60-16 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FZUModel: BULK-RS-HUS60-16Cross Ref: 241NV0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 617
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"