Item: CP8ENTModel: BULK-RS-HUS50-277Cross Ref: 241NH3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 517
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"