FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 28% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 400% |
| Grade | Ultra Strength |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 517 |
| Tear Strength | 25 N/mm |
| Tensile Strength | 2500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.05" to +0.05" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.06 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- BALDOR / DODGE 26A25LR14 TIGEAR-2 Right Angle Reducer
- SLOAN 0367091
- WATTS WVS-C-FXMJ-RP-BFG 6 0107228 Valve Setter, 6 Inch Size, Ductile Iron
- NEW PIG SKM400 Absorbent Sock White 9.5 Gallon
- LENOX TOOLS 82617D2B62040 Band Saw Blade, 3/8 Inch Blade Width, 80-1/4 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- SPEARS VALVES 818-045F Elbow, 15 Deg., Socket, Schedule 80, Fabricated, 4-1/2 Size, PVC
- KIPP K0692.032241 Bolt, M40x1.5 Thread Size, SS, Bright Uncoated, 54mm Min. Bolt Ht., 26mm Center Hole Dia.
- EATON HMCP050K2 Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, Frame J-K, 50-500 A
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Wall Containers
- Grease Fitting Kits
- Gas Pilot Flame Sensors
- Universal AC/DC Motors
- Stair Unit Accessories
- LOC-LINE Hose Kits
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, 316SS Body
- DEWALT Auger Safety Glasses
- ANVIL AS210EH Series Channel With Elongated Holes
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Heavy Duty
- VULCAN HART Door Assembly, Stainless Steel
- AME INTERNATIONAL Hydraulic Hoses
- HAKKO Tweezers
- PLAST-O-MATIC EBVF2-3 Series Electrically Actuated Ball Valves, PVDF
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-HUS50-249 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
€442.43 /unit


