GRAINGER BULK-RS-HUS50-246 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CHD 241MW7
GRAINGER BULK-RS-HUS50-246 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CHDModel: BULK-RS-HUS50-246Cross Ref: 241MW7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 517
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"