GRAINGER BULK-RS-HUS50-242 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CGE 241MV9
GRAINGER BULK-RS-HUS50-242 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CGEModel: BULK-RS-HUS50-242Cross Ref: 241MV9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 24"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 517
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"