GRAINGER BULK-RS-HUS50-19 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DJH 241ND6
GRAINGER BULK-RS-HUS50-19 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DJHModel: BULK-RS-HUS50-19Cross Ref: 241ND6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 28%
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Ultra Strength
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 517
Tear Strength 25 N/mm
Tensile Strength 2500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"