GRAINGER BULK-RS-HFR60-23 Buna-N Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A | CP8DZK 715G28
GRAINGER BULK-RS-HFR60-23 Buna-N Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A
Item: CP8DZKModel: BULK-RS-HFR60-23Cross Ref: 715G28
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Grade Fabric Reinforced
Min. Temp. -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Reinforced Material Polyester
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"