GRAINGER BULK-RS-HFR60-213 Buna-N Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 10 Ft, 60A
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€856.61 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 350% |
| Grade | Fabric Reinforced |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Number Of Ply | 1 |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 10 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Reinforced Material | Polyester |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 610 |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.88 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €89.90 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €63.60 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.69 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €80.52 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €95.90 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €138.80 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €136.30 |
Explore Products
- EATON 206926 Moeller?? Uti Control Transformer, 0.5 Kvad Input Voltage 208 ??? 600 V
- CLE-LINE C18935 Jobber Length Drill Bit, 4.50 mm Size, 47 mm Flute Length, 80 mm Overall Length
- WESTWARD 13P494 Texture Gun, Drywall Mud/Gravity-Flow Materials/Pool Decks, 9 1/2 Inch Overall Wd
- LENOX TOOLS 78787D2B144320 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 14 Feet 2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- MICRO 100 MEF-090-650-015 End Mill, 0.09 Inch Cutter Dia., 0.086 Inch Neck Dia., 0.125 Inch Length of Cut
- GATES 725928445 Flange Adapter, MB End Type
- SPEARS VALVES 4531-015CSRUL Special Reinforced Industrial Ball Check Valve, Thread, FKM, 1-1/2 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Plastic Shovels
- Tip Out Bins
- Arc Flash Clothing Accessories
- Condiment Self-Serve Center Accessories
- CONDOR Wraparound Frame Safety Glasses
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- TRITAN SAP Series Pillow Block Bearings
- APPLETON ELECTRIC NO/NC-DB Emergency Cable Pull Switch
- BALDOR / DODGE VSC, Two-Bolt Pillow Block, Ball Bearings
- REGAL Met-Flo Series Metric Thread Forming Taps, HSS, TiCN
- WILKERSON FRLs B18 Series Compact Filters/Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-HFR60-213 Buna-N Roll, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 10 Ft, 60A
€901.69 /unit


