GRAINGER BULK-RS-HFR60-17 Buna-N Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inchness, 60A | CP8DZZ 715G26
GRAINGER BULK-RS-HFR60-17 Buna-N Sheet, Fabric-Reinforced, 36 Inch X 36 Inchness, 60A
Item: CP8DZZModel: BULK-RS-HFR60-17Cross Ref: 715G26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 350%
Min. Temp. -30°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Reinforced Material Polyester
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"